- Dzieje się
Festiwal Singera na jazzowo
To już 16. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Czekają na Was warsztaty, wykłady, spektakle oraz Jazzowa Warszawa Singera, czyli coś dla tych, którzy szukają w muzyce doznań, zaskoczenia i inspiracji.
Przełom sierpnia i września to wielkie święto kultury żydowskiej – Festiwal Warszawa Singera – jedno z najbardziej wyczekiwanych i dynamicznie rozwijających się wydarzeń w stolicy. Teatr, rewie, literatura, sztuki wizualne i, oczywiście, Singer Jazz Festival.
Kto wystąpi w tym roku?
Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie koncert "The music of Roman Satkowski", czyli Kuba Stankiewicz Quartet w aranżacjach muzyki Romana Statkowskiego, wybitnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w. Wcześniejsze dokonania grupy nawiązywały do twórczości czołowych polskich kompozytorów muzyki filmowej – Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa, więc wybór Satkowskiego nie jest przypadkowy. Klimat koncertu podkreśli wyjątkowa scena, ponieważ odbędzie się on w Synagodze Nożyków.


Barok na jazzowo
Połączenie jazzu i baroku zaprezentują współpracująca z Izraelską Opierą Narodową, sopranistka Reut Rivka Shabi i Izabella Effenberg, polska wibrafonistka, organizatorka festiwalu Vibraphonissimo, który odbywa się w Norymberdze. Reut Rivka Shabi słynie z pięknego głosu i niezwykle subtelnego wuczucia stylów, które czynią jej koncerty prawdziwymi przeżyciami artystycznymi. Sopran w połączeniu z dźwiękami wibrafonu zachwyci najbardziej wytrawnych słuchaczy.
Mistyczny duch Jidysz
Ducha jidysz będzie można z kolei poczuć na koncertach Christiana Dawida, świetnego klarnecisty, kompozytora i aranżera. Podczas 16. Festiwalu Singera będziecie mogli usłyszeć Christiaan Dawida aż trzy razy podczas koncertów z: Rafał Gorzycki Trio, z duetem Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh oraz z Kostka/ Garbowski/Gradziuk Trio.


Przedwojenne szlagiery
Ich chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jazz Band Młynarski - Masecki, po raz kolejny pojawi się w interpretacjach szlagierów z lat 20. XX wieku. Podczas koncertu usłyszycie utwory autorstwa wybitnych kompozytorów tamtej epoki, czyli: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów.
Singer po włosku
A może śródziemnomorski rejs? W muzyczną podróż od portów Sycylii do wybrzeży Afryki Północnej i Stambułu zabierze Was Bob Salmieri wraz ze swoją grupą Erodoto Project podczas koncertu "Gods of Sicilia". Muzycy w swoim repertuarze mają zarówno oryginalne, jak i reinterpretowane tradycyjne utwory śródziemnomorskie, takie jak np. „Amara terra mia” Domenico Modugno czy „Ti nni vai” Rosa Balistreriego. To będzie niezapomniana podróż!
Szabasowe pieśni
Znakomity klarnecista i kompozytor, Paweł Szamburski specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunim chasydzkich z dynastii Modrzyc.



Przy dźwiękach Hammonda
Tradycją Festiwalu Warszawa Singera są jazzowe spotkania na szczycie – co roku wirtuozi innego intrumentu. Jest to autorska formuła artystyczna Adama Barucha, dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival. Na scenie spotykają się po raz pierwszy – i być może jedyny – muzycy grający na tym samym instrumencie. W poprzednich latach byli to skrzypacze i klarneciści.
Teraz czas na klawisze, a dokładniej na legendarne organy Hammonda. I to w wykonaniu kilku organistów podczas jednego koncertu! To naprawdę unikatowe wydarzenie!
W trakcie tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć lidera autorskiej formacji Organ Spot Kajetana Galasa, wspaniałego klawiszowca Pawła Tomaszewskiego i gościa specjalnego, którym będzie muzyk i kompozytor Kit Downes z Anglii, który nagrywa w legendarnym wydawnictwie ECM. Towarzyszyć im będzie doskonała sekcja rytmiczna: basista Maciej Garbowski i bębniarz Krzysztof Gradziuk, na co dzień członkowie zespołu RGG.
źródło: materiały prasowe